Group 2016/2017

 

1. Aigerim Beknazarova (Kyrgyzstan)
2. Alisher Bakhtiyorzoda (Tajikistan)
3. Edgar Khachatryan (Armenia)
4. Mariam Ghlonti (Georgia)
5. Giorgi Shakiashvili (Georgia)
6. Elina Jioeva (Georgia)
7. Maia Cuceaidze (Moldova)
8. Alexandru Cazacu (Moldova)
9. Natalia Bejenar (Moldova)
10. Sergii Kolomiichuk (Ukraine)
11. Heorhii Bokuchava (Ukraine)
12. Sayed Rafi Eklil (Afghanistan)

 

13. Shabir Ahadi (Afghanistan)
14. Oleksandra Garshina (Ukraine)
15. Elvin Abbasli (Azerbaijan)
16. Heba Musa (Egypt)
17. Laura Abroi (Estonia)
18. Marit Hüüs (Estonia)
19. Rivo Uibo (Estonia)
20. Egerin Esko (Estonia)
21. Ursula Kimmel (Estonia)
22. Jonas Jakobson (Estonia)
23. Liis Rooväli (Estonia)

 

 Read more ...

 

Group 2015/2016

 

1. Mr Daniel Khachataryan (Armenia) 
2. Mr Sanan Farajov (Azerbaijan)
3. Mr Bijan Paya Taheri (Afgahnistan)

4. Ms Bahishta Talash (Afghanistan)
5. Ms Edlira Mykaj (Albania)
6. Ms Mariam Turmanidze (Georgia)
7. Mr Tornike Tsiramua
 (Georgia)
8. Ms Anastasiia Terekh (Ukraine)
9. Ms Ana Davitashvili (Georgia)
10. Ms Nargiza Bostoeva (Kyrgyzstan)
11. Mr Nicolai Russu (Moldova)
12. Ms Olesea Vladica (Moldova)
13. Mr Maksym Kyak (Ukraine)
14. Ms Yuliia Filinska (Ukraine)
15. Ms Heba Ali Youssuf (Egypt)

 

16. Mr Shehab Mekky (Egypt)
17.
Ms Kadi Kriit (Estonia)
18.
Ms Tiina Veikat (Estonia)
19.
Ms Susanna Murel (Estonia)
20. 
Mr Raul Parts (Estonia)
21.
Ms Gerda Slaven (Estonia)
22.
Mr Erik Kaju (Estonia)
23. Ms Kristiina-Maria Ploom (Estonia)
24. Ms Angelika Lebedev (Estonia)
25.
Ms Anna Geller  (Estonia)
26.
Ms Kaisa Einsok (Estonia)
27. 
Ms Hanna-Kerli Metsala (Estonia)
28.
Ms Epp Kõiv (Estonia)
29. Mr Sergii Fonrabe (Ukraine)

 

Read more ...

 

Group 2014/2015

 

1. Mr Rein Aksim (Estonia)
2. Mr Abeuov Azilkhan (Kazakhstan)
3. Mr Ridvan Bariiev (Ukraine)
4. Mr Aleksei Boris (Belarus)
5. Ms Cristina Ceban (Moldova)
6. Ms Valeria Celan (Moldova)
7. Ms Tetiana Dmytriieva (Ukraine)
8. Mr Behruz Emomov (Tajikistan)
9. Mr Sergiy Gerasymchuk (Ukraine)
10. Ms Nora Gigineshhvili (Georgia)
11. Mr Alexandru Gĭncu (Moldova)
12. Ms Jana Guzanova (Estonia)
13. Ms Fatema Kashefi (Afghanistan)

 

14. Ms Ekaterine Khositashvili (Georgia)
15. Ms Karmeli Kütt (Estonia)
16. Mr Rene Lauk (Estonia

17. Mr Aramayis Madatyan (Armenia)
18. Mr Ahmad Khalid Omary (Afghanistan)
19. Ms Aytan Osmanli (Azerbaijan)
20. Mr Janno Pajo (Estonia)
21. Ms Raili Roosimaa (Estonia)
22. Ms Maryna Shalamai (Ukraine)
23. Ms Kateryna Snisarenko (Ukraine)
24. Ms Helen Sõber (Estonia)
25. Mr Erekle Tsiklauri (Georgia)
26. Ms Andrei Ursu (Moldova)
27. Mr Almaz Yktybaev (Kyrgyzstan)

 

Read more ...

 

Group 2013/2014

 

1. Ms Nurana Aliyeva (Azerbaijan)
2. Ms Olesea Armas (Moldova)
3. 
Ms Carolina Bagrin (Moldova)
4.
 Ms Marina Berzedean  (Moldova)
5.  Mr Andrei Cazacu (Moldova)
6.  Ms Gvantsa Chkheidze (Georgia)
7.  Mr Artem Dudchenko (Ukraine)
8.  Ms Nata Garakanidze (Georgia)
9.  Ms Anastasiia Gnatenko (Ukraine)
10. Ms Malika Jumaeva (Tajikistan)
11. Ms Katsiaryna Karliuk (Belarus)
12. Ms Shorena Khachidze (Georgia)
13. Mr Siarhei Kharytonau  (Belarus)
14. Ms Kätlin Lohu (Estonia)

 

15. Mr Dimitrie Manevski (Macedonia)
16.
Mr David Matevosjan (Estonia)
17. Mr Ahmad Ramin Nusrat (Afghanistan)
18. Ms Triin Ott (Estonia)
19. Mr Timo Paits (Estonia)
20. Ms Hanna Radzko (Belarus)
21. Ms Helen Saarniit (Estonia)
22. Ms Maria Simonyan (Armenia)
23. Mr Davit Sukhiashvili (Georgia)
24. Mr Eshgin Tanriverdi (Azerbaijan)
25. Mr Iurii Tkachuk  (Ukraine)
26. Mr Davit Vardazaryan (Armenia)
27. Ms Svitlana Vershynina (Ukraine)

 

Read more ...

 

Group 2012/2013

 

1. Anna Bulakh (Ukraina)
2. Volha Damarad (Belarus)
3. Tatiana Duca (Moldova)
4. Andrei Enachi (Moldova)
5. Nino Gachechiladze (Gruusia)
6. Gayane Gevorgyan (Armenia)
7. Teet Järvet (Estonia)
8. Ievgeniia Kolomeichuk (Ukraina)
9. Alena Kudzko (Belarus)
10. Tato Kvamladze (Gruusia)
11. Volodymyr Lukianov (Ukraina)
12. Kabira Mammadova (Azerbaijan)
13. Maia Melts (Estonia)
14. Zezva Meskhi (Gruusia)
15. Mari-Liis Mäevere (Estonia)

 

16. Martin Normann (Estonia)
17. Shuhratjon Odinaev (Tajikistan)
18. Sandra Preiman (Estonia)
19. Triin Sakermaa (Estonia)
20. Annika Sarv (Estonia)
21. Nika Sikharulidze (Gruusia)
22. Markus Tamme (Estonia)
23. Andriy Tyushka (Ukraina)
24. Farid Valiyev (Azerbaijan)
25. Inga Vrabie (Moldova)
26. Tigran Yepremyan (Armenia)
27. Narmin Zeynalova (Azerbaijan)

 

Read more ...

 

Group 2011/2012

 

1. Kristine Akopdžanjan (Estonia)
2. Hanna Baranouskaya (Belarus)
3. Ion Borodac (Moldova)
4. Tamara Ciochina (Moldova)
5. Daniel Graur (Moldova)
6. Volodymyr Gushuley (Ukraina)
7. Anar Hasanov (Azerbaijan)
8. Helika Jürgenson (Estonia)
9. Ketevan Lagvilava (Gruusia)
10. Volodymyr Makoveyenko (Ukraina)
11. Nadiia Melnyk (Ukraina)
12. Aleksandre Mishveldize (Gruusia)

 

13. Darina Mskhaladze (Gruusia)
14. Sergei Mudrov (Belarus)
15. Heghine Nazaryan (Armenia)
16. Kadri Pajumaa (Estonia)
17. Piret Ploompuu (Estonia)
18. Hannes Roosaar (Estonia)
19. Shpend Sadiki (Macedonia)
20. Andryi Strashnyy (Ukraina)
21. Roza Vardanyan (Armenia)
22. Otilia Vlasov (Moldova)
23. Andrei Yeliseyeu (Belarus)
24. Anar Zeynalov (Azerbaijan)

 

Read more ...

 

Group 2010/2011

 

1. Ms Valentyna Afanasyeva (Ukraine)
2. Ms Ganna Aleksieienko (Ukraine)
3. Mr Giorgi Bakholdin (Georgia)
4. Ms Olga Boiko (Ukraine)
5. Ms Tatiana Cerga (Moldova)
6. Ms Pille Eller (Estonia)
7. Ms Merle Erm (Estonia)
8. Ms Josepha M. Frier (Estonia)
9. Mr Jemal Gogitidze (Georgia)
10. Mr Karlis Goldstein (Estonia)
11. Mr Indrek Jalas (Estonia)
12. Mr Gert Kark (Estonia)
13. Mr Marko Koplimaa (Estonia)

 

14. Ms Inga Kubetsia (Georgia)
15. Ms Ganna Malovetska (Ukraine)
16. Ms Lia Mamulashvili (Georgia)
17. Mr Valeriu Manea (Moldova)
18. Ms Nadiia Martovaia  (Ukraine)
19. Ms Monica Pikker (Estonia)
20. Ms Ludmila Popa (Moldova)
21. Ms Tatiana Popovici (Moldova)
22. Ms Iana Roginska (Ukraine)
23. Ms Olga Teterez (Moldova)
24. Ms Olga Usachova (Ukraine)
25. Ms Säde-Helin Kiis (Estonia)

 

 

Read more ...

 

Group 2009/2010

 

1. Ms Ecaterina Balan (Moldova)
2. Mr Vadim Belobrovstsev (Estonia)
3. Ms Oksana Demyanenko (Ukraine)
4. Mr David Ghuchashvili (Georgia)
5. Ms Ekaterine Goguadze (Georgia)
6. Ms Natia Kakulia (Georgia)
7. Mr Julian Kossinov (Estonia)
8.
Mr Rasmus Kuklane (Estonia)
9. Ms Anastasiya Kyryllova (Ukraine)
10. Ms Mariam Lebanidze (Georgia)
11. Ms Minni Nirgi (Estonia)
12. Mr Haldo Oravas (Estonia)
13. Ms Darya Pastak (Ukraine) 

 

14. Ms Olesea Popa (Moldova)
15. Ms Laura Reitel (Estonia)
16. Ms Darja Saar (Estonia)
17. Mr Pavlo Shemchuk (Ukraine)
18. Mr Siim Soplepmann (Estonia)

19. Ms Mariana Soroka (Ukraine)
20. Mr Kristjan Tiik (Estonia)
21. Mr Urmet Urva (Estonia)
22. Mr Miljard Vahkal (Estonia)
23. Ms Nataliia Varanitska (Ukraine)
24. Ms Liliana Verlan (Moldova)
25. Mr Andrei Vrabie (Moldova)

 

 

Read more ...

 

Group 2008/2009

 

1. Ms Lia Akhalbedashvili (Georgia)
2. Ms Miroslava Angel (Ukraine)
3. Ms Marta Baginska (Ukraine)
4. Ms Viktoriia Boiko (Ukraine)
5. Ms Katrin Borgen (Estonia)
6. Mr Ion Braga (Moldova)
7. Mr Aleksandr Dusman (Estonia)
8. Ms Liis Elmik (Estonia)
9. Ms Maryia Figel (Ukraine)
10. Mr Giorgi Goletiani (Georgia)
11. Mr Andrei Ionel (Moldova)
12. Ms Kadri Klaaman (Estonia)
13. Ms Julia Knopp (Ukraine)

 

14. Mr Tanel Käbin (Estonia)
15. Mr Mikk Lellsaar
 (Estonia)
16. Mr Ion Macrinici (Moldova)
17. Ms Helen Niit (Estonia)
18. Ms Natalia Pinzari (Moldova)
19. Ms Ele Raik (Estonia)
20. Mr Francesco Ravanelli (Italy)
21. Mr Iulii Selianko (Ukraine)
22. Ms Janne Sepp (Estonia)
23. Mr Giorgi Tabagari (Georgia)
24. Mr Sven Tallo (Estonia)
25. Ms Mariam Tsitsishvili (Georgia)
26. Ms Victoria Vdovychenko (Ukraine)

 

 

Read more ...

 

Group 2007/2008

 

1. Ms Maria Andritcu (Moldova)
2. Ms Mareli Antsu (Estonia)
3. Mr Vsevolod Chekanov (Ukraine)
4. Mr Sergiu Costas (Moldova)
5. Ms Galyna Gorodetska (Ukraine)
6. Ms Merle Kasendi (Estonia)
7. Mr Iurii Komogorov (Ukraine)
8. Ms Meeli Laane (Estonia)
9. Ms Heli-Mall Laurits (Estonia)
10. Mr Valentin Lozovanu (Moldova)
11. Mr Irakli Mamporia (Georgia)
12. Mr Yura Martynov (Ukraine)
13. Mr Zakaria Megrelishvili (Georgia)

 

14. Ms Karin Noppel (Estonia)
15. Mr Vahur Orrin (Estonia)
16. Mr Meelis Paavel (Estonia)
17. Mr Kaupo Paltseri (Estonia)
18. Ms Merle Pärn (Estonia)
19. Mr Vitaliy Rulevsky (Ukraine)
20. Ms Anu Sarnet (Estonia)
21. Ms Galyna Shcherbak (Ukraine)
22. Ms Natalia Sokoluhina (Estonia)
23. Ms Nadia Yashina (Ukraine)
24. Ms Iulia Zmeu (Moldova)

 

 

Read more ...

 

Group 2006/2007

 

1. Ms Evelin Adamson (Estonia)
2. Ms Katalina Astalosh (Ukraine)
3. Ms Diana Durlestean (Moldova)
4. Ms Nataliia Gavrysh (Ukraine)
5. Ms Olga Gherasim (Moldova)
6. Ms Daria Goncearova (Moldova)
7. Mr Victor Guzun (Moldova)
8. Ms Eva-Liisa Jaanus (Estonia)
9. Mr Aleksandre Jishkariani (Georgia)
10. Ms Kelli Kaarep (Estonia)
11. Ms Maily-Maria Kiviselg (Estonia)
12. Ms Tetiana Kondrashevska (Ukraine)
13. Mr Oleksandr Kyrychenko (Ukraine)

 

14. Ms Nataliia Kyselova (Ukraine)
15. Ms Üve Maloverjan (Estonia) 
16. Mr Mykhaylo Mihay (Ukraine)
17. Ms Mari Minn (Estonia)
18. Ms Olga Panasevit (Estonia)
19. Mr Risto Roos (Estonia)
20. Mr Meelis Ruustalu (Estonia)
21. Mr Meelis Saal (Estonia)
22. Mr Karl Salum (Estonia)
23. Ms Ievgeniia Semko (Ukraine)
24. Mr Andreas Sepp (Estonia)
25. Ms Kadi Veldi (Estonia)

 

Read more ...

 

Group 2005/2006

1. Mr Carlo Accorsi (Italy)
2. Ms Margaryta Aristova (Ukraine)
3. Ms Ekaterine Chokheli (Georgia)
4. Mr Yevgen Chygrynskyy (Ukraine)
5. Ms Zofia Davodovskaja (Estonia)
6. Ms Anna-Maria Galojan (Estonia)
7. Ms Regina Herodes (Estonia)
8. Ms Triin Hiiesalu (Estonia)
9. Ms Alice Järvet (Estonia)
10. Ms Svitlana Kolomiyets (Ukraine)
11. Mr Denis Konyashkin (Ukraine)
12. Ms Agnia Kuzmina (Estonia)
 

 
13. Mr Silvar Laanemäe (Estonia)
14. Ms
Yuliya Novykova (Ukraine)
15. Mr Sergiu Odainic (Ukraine)
16. Mr Nikolai Ostasov (Estonia)
17. Mr Eero Salmann (Estonia)
18. Ms Triin Uibo (Estonia)
19. Ms Margit Umjärv (Estonia)
20. Ms Kristina Vasser (Estonia)
21. Ms Klarika Virit (Estonia)
22. Ms Külli Väljamäe (Estonia)

 

 

 

Read more ...

 

Group 2004/2005

 

1. Ms Mariann Arengu
2. Mr Märt-Martin Arengu
3. Ms Evelin Erm
4. Mr Janno Kauts
5. Ms Kaili Kuldsaar
6. Ms Merle Lust
7. Mr Filipp Mustonen
8. Ms Leelet Nellis
9. Ms Andra Olm

 

10. Ms Maarika Pähklemäe
11. Ms Tuulika Sooväli
 
12. Ms Irina Stseblanova
13. Ms Jaanika Sõmmer
14. Ms Helin Taal
15. Ms Mare Tropp
16. Ms Diana Tur
17. Ms Laura Veel
18. Mr Tanel Veisson

 

 

Read more ...

 

Group 2003/2004

 

 

 

Read more ...

 

Group 2002/2003

 

 

 

Read more ...

 

Group 2001/2002

 

 

 

Read more ...

 

Group 2000/2001

 

 

 

Read more ...

 

Group 1999/2000

 

 

 

Read more ...

 

Group 1999/2001 Distance learning program

 

 

 

Read more ...

 

Group 1998/1999

 

 

 

Read more ...

 

Group 1997/1998

 

 

 

Read more ...

 

Group 1996/1997

 

 

 

Read more ...

 

Group 1995/1996

 

 

 

Read more ...

 

Group 1994/1995

 

 

 

Read more ...

 

Group 1993/1994

 

 

 

Read more ...

 

Group 1992/1993

 

 

 

Read more ...

 

Group 1991/1992 Diplomacy and international relations

 

1. Aadu Hiietamm
2. Andres Overst
3. Eela Velström
4. Eero Lattu
5. Eve-Külli Kala
6. Gea Rennel
7. Helo Meigas
8. Imre Leetma
9. Ingrid Eylandt
10. Inna Orgmets
11. Jaak Mikk
12. Kristiina Ojuland
13. Krõõt Juhasoo
14. Küllike Järime
15. Lauri Lepik

 

16. Margit Käbin
17. Margus Rava
18. Marina Kaljurand
19. Mati Vares
20. Meelis Ojasoo
21. Nelly Mihkelsoo
22. Olavi Rinne
23. Peeter Restsinski
24. Raivo-Albert Tilk
25. Sander Soone
26. Siiri Odrats
27. Sulev Roostaar
28. Sven Mses
29. Tõnis Nirk

 

Read more ...

 

Group 1991/1992 Program of consular affairs

 

1. Aivo Orav
2. Andres Kolk
3. Andres Kratovits
4. Andres Traat
5. Enno Rebane
6. Heiti Mäemees
7. Ilona Urb
8. Irene Ruut

 

9. Ivo Parmas
10. Jüri Olde
11. Kadi Ahmann
12. Kaja Kareme
13. Märt Volmer
14. Tiina Agur
15. Tõnis Laks
16. Tõnu Randla

 

Read more ...

 

Group 1991/1992 Program of foreign trade affairs

 

1. Allan Luik
2. Andres Saarniit
3. Andrus Viirg
4. Arno Kangur
5. Endel Ilves
6. Ene Tutk
7. Erich Moik
8. Erlend Peenema
9. Feliks Undusk
10. Gunnar Kraft
11. Hille Raud
12. Kaarel Lehtsalu
13. Kaupo Nõlvak
14. Lembit Erbe
15. Lembit Talli

 

16. Mati Luik
17. Märt Joller
18. Paul Annus
19. Peeter Kohandi
20. Rein Hanni
21. Rein Kõrgema
22. Tiina Müür
23. Tiit Hellak
24. Valdo Vaker
25. Vambola Saks
26. Veiko Meos
27. Vino Ruul

 

Read more ...

 

Group 1990/1991

 

1. Ago Tiiman
2. Alo Toomel
3. Andrus Lauren
4. Andres Unga
5. Ann Alari
6. Armand Andres Pajuste
7. Artur Lepik
8. Chtrin Bagala
9. Grigore-Kalev Stoicescu
10. Indrek Lindsalu
11. Indrek Orav
12. Ivar Mölder
13. Kalle Virkus
14. Katrin Konts-Andrijauskiene
15. Maarika Saarna
16. Mare Kukk

 

17. Marve Lilleleht
18. Mihkel Juhkami
19. Piret Laur
20. Piret Reintamm
21. Priit Kaldoja
22. Priit Kolbre
23. Priit Pallum
24. Riho Siil
25. Riina Otsepp
26. Roland Pärn
27. Tarmo Riismaa
28. Toomas Rang
29. Tõnu Miller
30. Urmo Vallner
31. Veiko Jürisson
32. Vladimir Sapožnin